Z Dobrego Domu Magdy FCI

  1. pl
  2. en

Z Dobrego Domu Magdy FCI

- hodowla Border Collie

O RASIE

BORDER COLLIE (FCI 297)

Wzorzec FCI nr 297/28.10.2009

KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania.

DATA OPUBLIKOWANIA OBECNEJ WERSJI WZORCA: 24.06.1987

UŻYTKOWOŚĆ: Pies owczarski.

KLASYFIKACJA FCI: Grupa I Psy pasterskie i zaganiające.

Sekcja 1 Psy pasterskie. Obowiązują próby pracy.

WRAŻENIE OGÓLNE:

Harmonijny, o eleganckich liniach, łączy klasę, wdzięk i budowę dostatecznie mocną, aby zapewniała odpowiednią wytrzymałość. Niepożądana budowa ciężka lub subtelna i wiotka.

WAŻNE PROPORCJE:

Kufa i mózgoczaszka mniej więcej jednakowej długości.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:

Wytrzymały, zdolny do ciężkiej pracy pies owczarski, bardzo łatwy do układania. Bystry, ożywiony, szybko reagujący, inteligentny. Nie może być nerwowy ani agresywny.

GŁOWA :

MÓZGOCZASZKA:

Czaszka: Dość szeroka, guz potyliczny niewidoczny. Stop: Bardzo wyraźny.

TRZEWIOCZASZKA:

Nos: Czarny, z wyjątkiem psów czekoladowych i czerwonych, u których jest czekoladowy, i błękitnych, u których jest łupkowoszary. Nozdrza szerokie. Uzębienie: Szczęki i zęby mocne, komplet siekaczy styka się w zgryzie nożycowym. Policzki: Ani okrągłe, ani wyraźne. Oczy: Szeroko rozstawione, owalne, średniej wielkości, brązowe, tylko u psów marmurkowych oczy mogą być całkowicie lub częściowo niebieskie. Wyraz łagodny, bystry i inteligentny. Uszy: Średniej wielkości i twardości, szeroko osadzone, stojące lub częściowo załamane, ruchliwe.

SZYJA:

Odpowiednio długa, mocna, dobrze umięśniona, lekko łukowato wygięta, grubsza u nasady.

TUŁÓW:

O atletycznym wyglądzie, nieco dłuższy od wysokości w kłębie. Lędźwie: Umięśnione, głębokie, słabizna nie podkasana. Klatka piersiowa: Głęboka, raczej szeroka, żebra dobrze wysklepione.

OGON: Dość długi, ostatnim kręgiem sięga przynajmniej stawu skokowego, nisko osadzony, bogato owłosiony, z końcem zakręconym do góry, stanowi ładne wykończenie sylwetki. Przy pobudzeniu może być wzniesiony, ale nigdy zakręcony nad grzbietem.

KOŃCZYNY:

KOŃCZYNY PRZEDNIE:

Oglądane z przodu równolegle. Kościec mocny, ale nie ciężki. Łopatka: Skośnie ustawiona. Łokcie: Przylegające. Śródręcze: Przy oglądaniu z boku śródręcze lekko nachylone. Łapy: Owalne, opuszki grube, mocne i sprężyste, palce zwarte i wysklepione. Pazury krótkie i mocne.

KOŃCZYNY TYLNE:

Dobrze umięśnione, zad łagodnie opada do nasady ogona. Uda: Długie, szerokie i mocno umięśnione. Stawy kolanowe: Mocno kątowane. Stawy skokowe: Dobrze kątowane i nisko umiejscowione. Śródstopia: Prostopadle do podłoża i równoległe wobec siebie, gdy patrzeć na nie z tyłu. Łapy: Owalne, opuszki grube, mocne i sprężyste, palce zwarte i wysklepione. Pazury krótkie i mocne.

CHODY:

Ruch swobodny, płynny i niezmordowany, łapy podnoszone jak najniżej. Każdy krok ma świadczyć o zdolności do szybkiego ruchu.

SZATA SIERŚĆ:

Dwie odmiany: średnio długa i krótka. W każdym przypadku włos okrywowy gęsty, średniej twardości, podszerstek miękki i gęsty, dający ochronę przed niepogodą. Sierść średnio długa tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie. Na głowie, uszach, przednich nogach (poza piórami) i tylnych poniżej stawu skokowego sierść krótka i gładka. MAŚĆ: Dopuszczalne rozmaite umaszczenia, ale biel nie może przeważać.

WIELKOŚĆ:

Idealny wzrost to 53 cm dla psa, dla suki nieco mniej.

WADY:

Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i dobrostan psa oraz zdolność wykonywania tradycyjnej pracy.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:

Agresja lub wyraźna lękliwość.

Każdy pies, wykazujący wady budowy lub zaburzenia charakteru, powinien być zdyskwalifikowany.

N.B. Samce powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.